Veelgestelde vraag
Heb je bij HS last van galstenen?

Ja, dat kan. Als je te veel bilirubine in je bloed hebt, kun je galstenen krijgen. Dat komt regelmatig voor bij kinderen met hereditaire sferocytose boven de leeftijd van tien jaar. Als zo’n galsteen vast komt te zitten en het doorstromen van je gal niet meer lukt, zorgt dat voor een krampende pijn, ook wel koliekpijn genoemd.

Er kunnen ook galstenen ontstaan omdat er sprake is van verhoogde bloedafbraak (hemolyse) en toename van bilirubine (een afbraakproduct van hemoglobine, een eiwit dat in de rode bloedcel zit), waardoor de gal makkelijker kristalliseert en zich galstenen ontwikkelen. Die galstenen geven geen klachten als ze in de galblaas zitten, maar kunnen wel klachten veroorzaken als ze door de galwegen worden gedrukt, daar vast blijven zitten of voor lokale ontsteking zorgen.

Op het moment dat de patiënt wordt verwezen voor het verwijderen van de milt, moet altijd kritisch worden nagedacht of de galblaas ook moet worden verwijderd of dat deze kan blijven zitten. En op het moment dat de patiënt wordt verwezen voor het verwijderen van de galblaas, moet ook kritisch worden nagedacht over de milt.

Ook interessant